ONLİNE RANDEVU AL
MAKE AN ONLINE APPOINTMENT

Inley ve Onley Diş Restorasyonları

Inley ve onley diş restorasyonları, normal dolgu yapılamayacak kadar çürük olan arka dişlere uygulanır. Çoğu zaman kron kaplamaya göre dişten daha az madde kaybına neden olurlar. Dişten ölçü alınarak laboratuvar ortamında hazırlanarak uygulanır. Bu nedenle indirekt dolgu olarak da bilinirler.

Restoratif tedaviler ile tedavi edilemeyen, madde kaybının çok yüksek olduğu dişlere, hasta porselen kaplama tercih etmiyorsa inley, onley restorasyonlar uygulanır. Inley ve onley diş restorasyonları, dolgu ve kaplama arası bir tedavidir. Mevcut diş dokusu kullanılarak bir ölçü alınır, kısa sürede inley onleyler hazırlanır ve diş yüzeyine yapıştırılır. Böylece diş etleri de korunmuş olur. Dişler arasındaki renk uyumu daha iyi şekilde sağlanır. Standart dolgulara oranla daha iyi cilalanabilir olduğundan dolayı daha az gıda artığı yüzeyde birikir.

Inley ve Onley Uygulama Nasıl Yapılır?

Hastanın çürük olan dişi, inley ve onley diş restorasyonları yapılırken öncelikle temizlenir. Düzgün yüzey elde ettikten sonra ölçü alınır. Ölçü alınırken ağza kaşık yerleştirilerek ölçü alınması veya dijital diş hekimliği yöntemleri kullanılabilir. Hasta ağzında bulunan boşluğun laboratuvar ortamında doldurulması için ölçüye uygun porselen malzeme bilgisayar ortamında şekillendirilir. Porselen dolgular hastanın dişine yapıştırılır.

Neden Inley ve Onley Tercih Edilmelidir?

Inley ve onley diş restorasyonları, hastanın porselen kaplama yaptırmak istemediği durumlarda tercih edilen bir yöntem olarak tanınır. Son zamanlarda dolgulara göre daha estetik olması, konfor açısından da yüksek kalitede olmasından dolayı tercih edilir. Dişte fazla malzeme kaybı yaşanmasının istenmediği durumlarda da tercih edilir.

İnley ve Onleylerin Ömrü Ne Kadardır?

Dolguda kullanılan materyale, hastanın ağız hijyenine ne ölçüde özen gösterdiğine, hekim becerisine, dişe gelen çiğneme kuvvetinin şiddetine bağlı olarak inley ve onley diş restorasyonları ömrü değişkenlik gösterir.

Porselen Inley ve Onleylerin Avantajları Neler?

 • Yandaki dişler ile uyumu mükemmeldir.
 • Inley ve onley diş restorasyonları, uzun süre diş ipi kullanma imkânı sağlar.
 • Diş artıklarının dişlerin arasına girmemesine, uzun vadede diş sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 • Düşme, kırılma gibi herhangi bir problem çıkarma ihtimali çok düşüktür.
 • Standart dolgulara göre daha estetik sonuçlar elde edilir.

Inley, Onley ve Dolgu Arasındaki Farklar Nelerdir?

Inley ve onley diş restorasyonları arasındaki farklar, dolguya göre sağladığı avantajlar hastalar tarafından sıklıkla merak edilir. Her iki tedavi yöntemi de dişte oluşan çürük veya travmatik bir durum sonrasında uygulanır. Hedef, diş yüzeyinde kaybedilen bölgenin kapatılmasıdır.

Inley alanın şekline ve boyutuna göre dijital veya konvansiyonel yöntemlerle ölçü alındıktan sonra laboratuvar yardımı ile hazırlanır. Inley ve onley dolguya göre diğer dişler ile daha mükemmel uyum sağlar. Hem yan dişler ile temas hem üst dişlere tam temas oluşturması hem de renk uyumu açısından daha estetiktir. Dolgulara oranla inley ve onley diş restorasyonları daha uzun ömürlüdür. Dolgulardaki gibi düşme riski bulunmamaktadır.

Inley ve Onley Diş Restorasyonları Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Inley ve onley diş restorasyonları uygulamasında kullanılan yapıştırma yöntemi ortama 2 saat içerisinde işlevini tamamlar. Bu nedenle uygulama sonrasında 2 saat boyunca yemek yemek sakıncalıdır, içecekler serbesttir. Bu uygulamaları yaptırdıktan sonra ağız ve diş bakımına daha çok özen gösterilmesi, uygulamanın kullanım ömrünü uzatır. Bu nedenle diş ipi kullanılmalı, yıl içerisinde altı ayda bir diş hekimi ziyaret edilerek gerekli kontroller yapılmasına özen gösterilmelidir. Her yemekten sonra ve yatmadan önce mutlaka diş fırçalamaya özen gösterilmelidir.

BENZER İÇERİKLER
 • antalya implant

  Antalya, dental implant tedavileri konusunda Türkiye'nin önde gelen şehirlerinden biridir. VK Smile Studio’da deneyimli diş hekimleri ve modern teknolojiler ile

 • Dijital Anestezi

  İlerleyen teknolojik sistemler ve dijitalleşen dünyanın yansımaları ağız ve diş sağlığı cerrahisinde de kendini gösterdi. İğneden korkan hastaların imdadına

 • Diş Eti Kanaması

  Diş eti, dişler ve kemikler arasındaki boşlukları doldurur. Diş etlerinin kenarları bıçak sırtı şeklindedir bu tasarım yiyecek artıkların geçişini