ONLİNE RANDEVU AL
MAKE AN ONLINE APPOINTMENT

Fissür Örtücü (Diş Aşısı)

Fissür örtücü yani diş aşısı, 3 yaşını tamamlamış her çocuğa uygulanabilen, dişlerin çürümesini engelleyen ve koruma sağlayan bir yöntemdir. Yapılan araştırmalara göre çocuklarda diş çürümesi genelde çiğneme yüzeylerinde meydana geliyor. Fissür örtüsü diğer adıyla diş aşısı, çiğneme yüzeylerindeki yüzeylerdeki girintili yapıları kapatarak çürüğü engellemek adına uygulanan bir işlemdir.

Fissür Örtücü/Diş Aşısı Neden ve Nasıl Uygulanır?

Fissür örtücü/diş aşısı, çocuklara, dişlerinin çürümemesi adına uygulanan bir protokoldür.  Çocuk yaşlarda özellikle süt dişlerinde bulunan oyuntular, gıdaların yerleştiği ve yapıştığı, fırçalanması zor bazen fırçalansa bile temizlenmeyen alanlardır. Bu alanların doğru bir uygulama ile kapatılması sayesinde çocuklar süt dişlerini çürütmeden sağlıkla günü gelene kadar ağızlarında taşıyabilirler.

Uygulama sayesinde çürüme yaşamayacak minikler, çocuk yaşta diş ağrısı, dolgu tedavisi gibi travmatik durumlarla da karşı karşıya kalmayacakları için psikolojik açıdan konforlu bozulmaz. Bunun yanı sıra çocuk yaşlarda diş hekimi travması yaşamayan bireyler olarak yetişir, dişçi, diş koltuğu ya da diş tedavilerinden ilerleyen yaşlarında da korkmazlar.

Uygulama yapılacak diş temizlendikten ve yıkandıktan sonra basit, çok az bir uyuşturma ile uygulama yapılır. Dolguya benzer adımlar seyredilse de dolguda olduğu gibi iğne ile uyuşturma, kalabalık alet kullanımı, korkutucu sesler, baskı hissi ve dakikalar süren bir tedavi protokolü izlenmez. Oldukça az ve ses çıkarmayan aletler kullanılarak, çocukların gönlü alınarak ve eğlendirilerek uygulama çok kısa süre içerisine güvenle tamamlanır.

Güçlendirici Dolgu Fissür Örtücü/Diş Aşısı

Güçlendirici dolgu olarak bilinen fissür örtücü yani diş aşısı, çürüme gerçekleşmeden önce çürümeye meyilli boşlukların doldurulmasıdır. Amaç, dolguya gerek kalmadan, dişin deforme olmasına sebep vermeden tedbir almak, özellikle çocuk yaşta çürümelerin önüne geçer. Fissür örtücü/diş aşısı sayesinde çürümeyen, deforme olmayan, dolguya maruz kalmayan dişler ileride de kaliteli bir ağız ve diş sağlığı sağlar.

Fissür Örtücü/Diş Aşısı Sayesinde Hijyenik Diş Fırçalama

Fissür örtücü diğer adıyla diş aşısı sayesinde dişlerde kapatılan girintili çıkıntılı yapılar fırçanın uzanamadığı ya da fırçalamanın doğru yapılamadığı alanlarında temizlenmesini kolaylaştırır. Böylece gıda birikmeleri ve gömülmelerini engellerken mevcut alanlara gıda ulaşmış ve yapışmış olsa da kolay ve rutin bir fırçalama ile hızlıca ve güvenli hijyeni sağlar.

Fissür Örtücü/Diş Aşısı Ne Zaman Uygulanabilir?

3 yaşını tamamlayan yani süt azıları tamamen çıkan çocuklara fissür örtücü yani diş aşısı uygulaması yapılabilir. Süt azı dişlerine, çiğneme yüzeylerine ve bazen de ön kısımlara kısaca girinti olan ve çürükten korunması gereken her bölgeye fissür örtücü/diş aşısı güvenle uygulanabilir. Fissür örtücü uygulamasının daha önce diş tedavisi geçirmemiş gençlere ve yetişkinlere de uygulanabileceği unutulmamalıdır.

Kalıcı Dişlere Fissür Örtücü/Diş Aşısı Uygulanabilir Mi?

Çocuk yaşta uygulanan fissür örtücü yani diş aşısı işlemi çocukların kalıcı dişleri çıktıktan sonra da uygulanabilir. Azı ve küçük azı dişlerine, gıda birikme ihtimali olan diğer ön grup dişlere fırçalamayı kolaylaştırmak ve gıda gömülmesini engellemek için uygulanabilir.

Çocuklarda diş asısı uygulaması oldukça önemlidir. Dolayısıyla bu süreçte ebeveynlere de önemli bir görev düşmektedir. Rutin aşılar kadar ön planda olmadığı için bazı ebeveynler bu aşıyı yaptırmamayı düşünebilir. Çocukların diş hekiminden korkması da bu aşının ertelenmesine sebep olarak gösterilir. Fakat bu gibi durumlara rağmen diş aşısı mutlaka yaptırılmalıdır. Erken yaşta alınan önlemlerin gençlik ve yetişkinlik dönemlerinde faydaları görülebilir. Bu süreçte hekim tercihi de önem arz eder. Çocuklarla iletişim kurma yetisi kuvvetli hekimlerin tercih edilmesi önemlidir.

BENZER İÇERİKLER
  • Fiber Uygulaması

    Fiber uygulaması diş hekimliğinde kanal tedavisinin ardından yapılan bir tedavi seçeneğidir. Bu uygulama ile, dişin kronu yani ağız içinde

  • Frenektomi (Dil/Dudak Bağının Alınması)

    Frenulum dudak, damak ve dili birbirine bağlayan ve bu dokuların hareketlerini sınırlandıran kas ataçmanlarına verilen isimdir. Ağız içerisindeki lokalizasyonları

  • mersin kanal tedavisi

    Diş kanal tedavisi sürecinde diş ve çevresi enfeksiyondan arındırılır. Bu sırada ise hem diş hem de çevresi lokal anestezi ile