ONLİNE RANDEVU AL
MAKE AN ONLINE APPOINTMENT

Çocuklar için Telsiz Ortodonti

Çocuklar için telsiz ortodonti (invisaling first), takıp çıkartılabilen, üzerinde hiç tel olmayan şeffaf plaklar ile gerçekleştirilen tedavi yöntemidir. 6 – 10 yaş arasındaki çocuklara uygulanır. Diş telleri, çocukların özgüvenini bazen olumsuz etkileyebilir. Bu durum çocuğun diş tedaviden kaçınmasına, dişçi korkusu oluşmasına neden olabilir. Bu tür olumsuz durumlar ortaya çıkmadan, estetik bir kaygı oluşturmayan, konforlu tedavi yöntemi invisaling first, diş tedavisi gereken çocukların aileleri tarafından da yakından takip edilir.

Hiç gözükmüyor olması, takılıp çıkarılabilir olması, hijyenik bir yöntem olması, kullanım kolaylığı sağlaması sağlamış olduğu en önemli avantajların başında gelir. Çarpık dişlerin tedavisinde hiç tel görünümü olmadan tedavi imkânı sunan çocuklar için telsiz ortodonti (invisaling first) çocukların diş tedavisine daha sıcak bakmasını da sağlamaktadır.

Şeffaf plaklar üzerinde mavi düğmecikler bulunur. Diş hekimi bu düğmeler sayesinde çocuğun şeffaf plağı yeterli kadar takıp takmadığını kontrol etmesini sağlar. Düzgün ve yeterli şekilde şeffaf plaklar takıldığında mavi düğmeler, beyaza döner.

Klasik metal diş tellerinin kullanımında en sık rastlanan sorun, çocuğun tüketmek istediği besinleri yiyememesidir. Çocuklar için telsiz ortodonti (invisaling first) esnasında şeffaf plaklar takılıp çıkartılma özelliğine sahip olduğundan dolayı çocuklar rahat bir şekilde istedikleri gıdaları tüketebilir.

Çocuklar İçin Telsiz Ortodonti (Invisaling First) Nasıl Gerçekleşir?

Dar çenelerin genişletilmesi, ön dişlerin sıralanması, bazı dişlere yer açılması için gerçekleştirilen çocuklar için telsiz ortodonti (invisaling first) tedavisi, ileri yaşlarda gerçekleştirilmesi muhtemel bir ortodontik tedaviyi engeller. Böylece kişiler, çocukluk döneminde konforlu bir tedavi süreciyle düzgün diş ve çene yapısına kavuşur. İlk faz 6 – 10 yaş arasında gerçekleşir. İkinci faz 12 – 18 yaş arasında gerçekleşir. 10 – 12 yaş arasında genel izleme ve kontroller yapılır.

Invisaling First Kimlere Uygulanır?

Çapraz kapanış, çene darlığı, üst çenenin ileride olması, alt çenenin fazla ileride olması gibi çocuk vakalarında çocuklar için telsiz ortodonti (invisaling first) tedavisi planlanır. Çocuklarda ön ve yan daimî kesici dişler büyüdüyse ve birinci büyük daimi azı dişleri gelmiş ise invisaling first tedavisine başlanabilir.

Invisaling First Tedavisinde Plak Temizliği Nasıl Yapılır?

Ailelerin çocuklar için telsiz ortodonti (invisaling first) tedavi sürecinde en büyük kaygısı hijyen nedeni ile ortaya çıkar. Takılıp çıkarılabilir plaklar olması, ailelerin bu endişeyi taşımasına yol açar. Ancak bu şeffaf plakların bakımında özel bir temizlik yapılması gerekmez. Akan suyun altında temiz bir fırça yardımı ile çocuk kendi plak bakımını yapabilir.

Invisaling First Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Çocuklar için telsiz ortodonti (invisaling first) tedavisinin genel süresinin ne zaman tamamlanacağı, çocuğun diş yapısındaki sorunların boyutuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Günlük olarak 20 saat boyunca çocuğun şeffaf plağı takması beklenir. Sadece yemek yerken şeffaf plaklar çıkarılır. Bununla birlikte metal diş telleri ile tedavilere göre daha geç sürede tedavi süreci tamamlanır.

Invisaling First Çocuğu Rahatsız Eder Mi?

Çocuğunuzun dişleri, olması gereken ideal konuma gelirken Çocuklar için telsiz ortodonti (invisaling first) tedavisini tercih ettiyseniz tedavi sürecinin ve şeffaf plakların çocuğu rahatsız edip etmeyeceğini merak edebilirsiniz. Tedavi esnasında oldukça konforlu bir süreç çocuğunuzu bekler. Metal diş telleri gibi, çocuğunuzun konuşma, yeme – içme faaliyetlerini kısıtlamaz.

Şeffaf plaklar, her 15 günde bir yenilenir. Böylece her aşamada işlerin ileriye taşınarak ideal görünüme kavuşturulması hedeflenir. Çocuğunuzu rahatsız etmeden ideal ve sağlıklı diş yapısına kavuşturan invisaling first tedavi yönteminde çocuk herhangi bir acı, ağrı hissetmez.

BENZER İÇERİKLER
  • Diş Eti Çekilmesi

    Diş eti çekilmeleri, diş eti seviyesinin olması gereken seviyeden daha kısa olduğu durumları tanımlıyor. Diş etlerindeki çekilme bir ya

  • 3D Çene ve Diş Tomografisi

    3D tomografi; ağız ve diş hastalıklarında, hekimlerin hastalığa tanı koymak ve öngörülen tedavinin belirlenmesi için başvurduğu radyolojik görüntüleme yöntemlerinden

  • Fiber Uygulaması

    Fiber uygulaması diş hekimliğinde kanal tedavisinin ardından yapılan bir tedavi seçeneğidir. Bu uygulama ile, dişin kronu yani ağız içinde