ONLİNE RANDEVU AL
MAKE AN ONLINE APPOINTMENT

Şeffaf Plak

Şeffaf plak diş tedavisi, son dönemlerde teknolojinin ekstra gelişimiyle birlikte daha fazla merak edilmeye başlanır. Bu durumda şeffaf plak tedavisi nedir sorusunun daha fazla sorulmasına neden olur. Şeffaf plak diş tedavisi klasik yöntemlere oranla pek çok avantaja sahiptir. Aynı zamanda son derece estetik bir ortodontik tedavi tekniği olarak kabul edilir. Bu yöntem ile başarılı ve sağlıklı sonuçlar elde etmek mümkündür. 

Şeffaf plak diş teli takmak istemeyen ancak dişlerinin görüntüsünden memnun olmayan hastalarımız için en ideal ve son derece estetik tedavi seçenekleri arasında ilk sıralarda yer alır. Bu tedavi yönteminde hastalarımızdan alınmış olan ölçüler, ilgili cihazlar ile dijital ortama taşınır. Sonrasında dişler adım adım ideal konumlarına dijital ortam ile taşınır.

Her adım için ağzın içinde adeta görünmeyen çıkarılabilen yapıda dişe takılan şeffaf plak üretilir. Plaklar, ortodontistlerimizin kontrolünde haftalık ya da iki haftalık zaman dilimi içinde değiştirilerek ilk günden bitime kadar kullanılır. Böylece dişler, ideal pozisyonlarına ulaşmış olur. Hekimlerimiz, diğer tedavi yöntemlerinde olduğu gibi bu teknikte de son derece başarılı şekilde hizmet verir. 

Şeffaf Plak Ne İşe Yarar? 

Şeffaf plak ne işe yarar sorusuna kısaca şu şekilde cevap verilebilir. İnvisalign olarak da bilinen şeffaf plak, dişlerdeki mevcut çarpıklığı düzeltmek amacıyla kullandığımız metal ve porselen diş tellerine alternatif şekilde geliştirilmiş aparatlardır. Yani diş teli yerine şeffaf plak kullanımı durumudur. 

Belli düzeyde olan çapraşık dişlerin tedavisi sırasında kullandığımız şeffaf plaklar, yemek yeme ya da diş fırçalama esnasında çıkarabilir yapıda olmaları sayesinde büyük avantaj sağlar. Aynı zamanda şeffaf bir yapısı bulunan bu ürünlerimiz, yakından bakılmadığı sürece görünmez. Bu sayede hastalarımızda estetik kaygılara da sebep olmaz. 

Şeffaf Plak Temizliği

Diş için şeffaf plak temizliği oldukça kolaydır. Bu ürünler için suda basit biçimde durulama yapılabilir. Çünkü ürünler takılıp çıkarılma özelliğine sahiptir. Bu sayede temizlemek için çıkartılabilir. Soğuk ya da ılık su altında güzelce yıkanıp temizlenebilir. Durulamanın sonrasında plaklar üzerinde artıklar mevcut ise hafif şekilde ovalama yapılabilir.

Diş şeffaf plak temizliğinde suda bekletme işlemi de tercih edilebilir. Ortalama 5 dakika süre boyunca şeffaf plak aligneri su içinde bekletilebilir. Bu şekilde son derece etkin bir hijyen sağlanabilir. Şeffaf plaklar fırçalama yöntemi ile de temizlenebilir. Yumuşak uç yapısına sahip bir diş fırçası ile plak temizliği yapmak mümkündür. Ancak fırçalama işlemi yaparken plakların zarar görmemesi için hiçbir şekilde diş macunu kullanılmamalıdır. 

Şeffaf plak temizliği için özel tabletler vardır. Bu temizleme tabletleri ilk olarak suya atılır. Suyun içinde çözündükten sonra plaklar, tablet firmalarının önerdiği süre boyunca suda bekletilir. Şeffaf plakların temizliği konusunda doktorlarımız da hastalarımıza yardımcı olur.

Şeffaf Plak Tedavisi Ne Kadar Sürer? 

Şeffaf plak tedavisi ne kadar sürer sorusuna tedavinin aşamalarını da anlatarak cevap verebiliriz. Ortodonti şeffaf plak tedavisi için ilk olarak eğer hastalarımızın dişleri bu sürece uygun ise ölçü alırız. Aldığımız ölçüleri ilgili laboratuvara göndeririz. Doktorlarımız hastalarımıza dişlerinin ideal pozisyona ne şekilde geleceğini dijital yazılımımız ile 3 boyutlu olarak gösterir. Tam anlamıyla hastalarımıza özgü şeffaf plaklar üretilip hekimlerimize gönderilir. 

Muayeneden ortalama 1 hafta sonrasında İnvisalign şeffaf plak tedavisi başlar. Tedavi süresi ise hastalarımızın dişlerinin mevcut konumuna göre ortalama 3 ile 5 ay civarı sürer. Her plak günde minimum 22 saat kullanılır. Aynı zamanda 2 hafta boyunca da takılır.

Şeffaf Plak Öncesi Sonrası

Şeffaf plak ortodonti tedavisi öncesinde ölçü alma işlemi yapılır. Daha sonra plajlar hazırlanır. Hekimlerimiz, hastalarımızın da isteklerini değerlendirip dişleri dijital ortamda kişilerin anlayabilecekleri şekilde öncesi ve sonrası görünümüyle belirtip son haline getirir. Bu süreç ise ortalama 1 ile 2 hafta kadar sürer.

Dişlere ilk plak takıldığında hastalarımız sıkışma ya da ağrı hissedebilir. Bu noktada korkmaya gerek yoktur. Ağrı ve sıkışma hissi yaşandığı zaman hastalarımız, doktorlarımızın önerdiği ya da evde bulunan bir ağrı kesici içebilirler. Plaklar bitince tedavinin durumuna göre 1 ya da 2 ay kadar pekiştirme plağı takmak gerekir. Bu uygulamaya pekiştirme tedavisi şeffaf plak da denir. Diş düzeltme plakları, normal takılan plaklardan biraz daha serttir. Çoğu zaman dişlerin yerlerine alışması amacıyla takılır. Şeffaf plak öncesi sonrası arasındaki farkı görmek için uzman diş hekimlerimizin direktiflerine uymanız önemlidir.

Diş Teli mi? Şeffaf Plak mı? 

Diş teli mi şeffaf plak mı sorusu çok sık sorulardan bir tanesidir. Her ikisinin de uygulama farklılıkları bulunur. Diş eti problemleri bulunan, kapanış sırasında ufak sorunlar yaşayan ya da daha küçük çapraşıklıkları durumları olan hastalarımızda invisalign daha avantajlı sayılır. Ortodonti şeffaf plak tedavisi uzun aralıklarda ve daha kısa kontroller gerektirdiğinden dolayı randevulara vakit ayırma konusunda zorluk yaşayan hastalarımız için büyük kolaylık sağlar.

Diş teli tedavisi de genellikle daha büyük çapta kapanış sorunları bulunan, geniş boşlukları olan ve büyük kök hareketleri gerektiren hastalarımızda tercih edilir. Diş teli ve braketler aracılığıyla iyi şekilde ağız hijyeni sağlamak genellikle daha çok çaba gerektirir.

Şeffaf Plak Hakkında Sıkça Sorulan Sorular 

Şeffaf Plak Kokusu Nasıl Giderilir?

Şeffaf plakların ağızdan her çıkartıldığı zaman suya tutulmasını tavsiye ederiz. Plaklar tükürüğün üzerinde kurumadığı ve günlük şekilde hijyeni sağlandığı sürece hiçbir şekilde koku yapmaz. Plakların temizliğini yapmak da son derece kolaydır.

Şeffaf Plak Hangi Dişlere Uygulanır?

Şeffaf plak uygulamasını, dişlerde çapraşıklık problemi bulunan hastalarımıza yaptığımız bir tedavi tekniğidir. Dolayısıyla çapraşıklık sorunu olan her dişe, diğer şartların da uygun olması durumunda uygulama yapabiliriz.

Şeffaf Plak Nasıl Çıkarılır?

Şeffaf plakları çıkarma işlemi de son derece basit bir şekilde yapılabilir. Plak çıkarma işlemi; herhangi bir azı dişten başlayıp diğer azı dişlere doğru parmak uçları ile pratik biçimde yapılabilir. Şeffaf plağın zarar görmesine engel olmak için farklı ve sağdan soldan duyulan yöntemlerin kullanılmaması gerekir. Aynı zamanda şeffaf plağı çıkartırken kesinlikle herhangi bir keskin obje kullanmamak gerekir. Bu durum, son derece sakıncalıdır.

Şeffaf Plak Ne İçin Kullanılır?

Telsiz ortodonti şeklinde de ifade edilen şeffaf plakları uyguladığımız ortodontik bozukluklar son derece kapsamlı olur. Dişlerde bulunan çapraşıklık durumlarının yanı sıra aralıklı dişler ve yanlış kapanışın tedavi edilmesinde uygulanır. Aynı zamanda bu sorunlara bağlı olarak çene genişletilmesi gibi pek çok farklı ortodontik bozukluklarda da yine bu yöntemi kullanırız.

Şeffaf Plak Kimlere Uygulanmaz?

Şeffaf plak tedavisi kapsamında normal şartlarda herhangi bir yaş sınırlaması bulunmaz. Ancak yine de bu tedavi yöntemi için herkes uygun olmayabilir. Hastalarımızın diş eti dokularının ideal oranda sağlıklı olması bu tedavi yöntemini başarılı biçimde uygulayabilmemiz için son derece önemlidir. Eğer dişlerde çürükler varsa ya da diş etleri olması gerektiği gibi sağlıklı değilse bu tedavi yöntemini uygulamamız mümkün değildir.

Şeffaf Plak Konuşmayı Etkiler mi?

Şeffaf plaklar ile tedavi yapmak, geleneksel braketleme tekniklerine göre fazlasıyla konfor sunar. Bu tedavi yönteminde ağzın içinde herhangi bir tel ya da metal parçası olmadığından dolayı yara oluşumu ve batma gibi olumsuz durumlar ortaya çıkmaz. Aynı zamanda bu tedavi tekniği, geleneksel tel tedavisine göre son derece ağrısız şekilde ilerler. Dolayısıyla şeffaf plak ile yapılan tedavi uygulamasının konuşmaya olumsuz yönde bir etkisi yoktur. Bununla beraber şeffaf plakların sunum ya da toplantı gibi konuşmaların yoğun yapılacağı ortamlarda dahi çıkartılmasına gerek kalmaz.

BENZER İÇERİKLER

  • Frenektomi (Dil/Dudak Bağının Alınması)

    Frenulum dudak, damak ve dili birbirine bağlayan ve bu dokuların hareketlerini sınırlandıran kas ataçmanlarına verilen isimdir. Ağız içerisindeki lokalizasyonları

  • Zirkonyum Dişler

    Porselen diş zirkonyum farkı, son dönemlerde sık sık merak edilen konular arasında yer alır. Genel uygulama itibariyle eski dönemlerde metal

  • antalya implant

    Mersin, Türkiye'deki Akdeniz Ağız Diş dental implantasyon, yapay dişlerin yerleştirilmesi ve gülümsemenin yeniden sağlanması için klasik protezleri her açıdan atlayan