ONLİNE RANDEVU AL
MAKE AN ONLINE APPOINTMENT

Diş Eti Çekilmesi

Diş eti çekilmeleri, diş eti seviyesinin olması gereken seviyeden daha kısa olduğu durumları tanımlıyor. Diş etlerindeki çekilme bir ya da birkaç dişi kapsayabileceği gibi ağızdaki tüm dişleri de etkileyebiliyor. Diş etlerinin patolojik durumu hem estetiği hem de kişilerin konforlarını kötü yönde etkiliyor. Dişlerin kökleri açığa çıktığı için kişiler hassasiyet hissedebiliyorlar.

Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?

Diş eti çekilmesinin pek çok sebebi vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Sert fırçalama alışkanlıkları diş etlerinde travmaya yol açarak diş eti çekilmesine sebep olabiliyor.
 • Doğru ve düzenli fırçalama yapılmadığı taktirde yiyecek artıkları ve bakteriler diş eti kenarında birikebiliyor. Bu durumda diş eti çekilmeleri kaçınılmaz oluyor.
 • Protez kullanan kişilerde uyumsuz protez kullanımı diş etinde çekilmeye sebep olabiliyor.
 • Kontrol altına alınmamış diyabet, romatoid artrit, çeşitli solunum yolu hastalıkları ve kalp hastalıkları gibi sistemik durumlar diş eti çekilmesini tetikleyebiliyor.
 • Ağız solunumu yapan kişilerde çekilmeler görülebiliyor.
 • Ağız kuruluğu olan bireylerde de diş eti çekilmelerinin görülme olasılığı yüksek.
 • Sigara, beslenme alışkanlıkları ve düzenli fırçalama alışkanlıkları diş eti çekilmesinin görülme sıklığını etkiliyor.
 • Diş taşı birikimi diş eti çekilmesini hızlandırıyor.

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Önlenir?

Diş etlerinde çekilmelere sebep olan en önemli etken ağız hijyeninin düzgün sağlanamaması ve yanlış fırçalama alışkanlıklarıdır. Diş etlerinin sağlığı için mutlaka yapılması gerekenler şunlardır:

 • Günde en az 2 kere yemeklerden sonra dişlerin fırçalanması gerekiyor.
 • Fırçalama süresinin en az 2-3 dakika olması gerekiyor.
 • Orta sertlikte fırçaların tercih edilmesi ve fırçalama sırasında dişlere ve diş etine fazla baskı uygulanmaması gerekiyor. Diş eti çekilmesinin seviyesine göre diş hekimleri hastalarına yumuşak fırça da önerebiliyorlar.
 • Özellikle yatmadan önce fırçalama yapmak çok önemli. Çünkü gece tükürük akışı azaldığı için tükürüğün temizleyici etkisi de azalıyor. Dişlerde plak birikimi ve bakteri çoğalması ihtimali artıyor.
 • Florürlü diş macunu kullanmak gerekiyor.
 • Dişlerin aralarında çok küçük boşluklar bulunuyor. Bu boşluklara fırça tam anlamıyla ulaşım sağlayamıyor. O nedenle ağız bakımında diş ipi kullanmak gerekiyor.
 • Fırçayla diş eti kenarlarına oval şekilde hafif bir fırçalama yapıldıktan sonra diş etinden dişe doğru fırçalama yapılması gerekiyor.
 • Dişlerin dışa bakan yüzlerini fırçalamanın yanında ağız içi yüzünü ve çiğneyici yüzeyleri de güzelce fırçalamak gerekiyor.

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti çekilmesi tedavisinin ilk adımı hastaların ağız hijyenini düzeltmekten geçiyor. Düzenli ve doğru fırçalama alışkanlığıyla diş etleri büyük oranda toparlanıyor. Diş üzerindeki birikmiş diş taşları ve plak profesyonel olarak diş hekimi kliniklerinde temizleniyor. Ardından hastalara oral hijyen motivasyonu veriliyor ve doğru fırçalamanın nasıl olması gerektiği anlatılıyor.

Çok ileri seviye diş eti çekilmesi ve kemik kaybı olan hastalar için ileri seviye periodontal tedavi gerekebiliyor. Bu tedaviler ameliyat ortamında lokal anestezi altında başka bir bölgeden alınan dokunun çekilmenin olduğu yere eklenmesi şeklinde gerçekleşiyor.

Diş Taşı Temizletmek Dişlere Zarar Veriyor Mu?

Diş taşı temizletmek dişlere zarar vermiyor. Çoğu insan diş taşlarını temizlettikten sonra dişlerinde oluşan hassasiyetten bahsediyorlar. Bunun sebebi uygulanan tedavi değil, diş eti çekilmesinden dolayı açığa çıkan diş kökü bölümü. Diş taşları bakterilerin çoğalması ve beslenmesi için uygun bir zemin hazırlıyor. Bu nedenle diş taşlarının ağızda bulunmaması gerekiyor.

Diş Eti Çekilmesi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Diş etlerindeki çekilme tedavi edilmezse diş etlerindeki enfeksiyon ilerleyerek alttaki kemik dokusunu da etkileyebiliyor. Diş eti kenarındaki bakteriler, diş eti cebinden kana karışarak dolaşım sistemine girebiliyor ve vücudun farklı yerlerinde de hastalıklara sebep olabiliyor.

Diş eti çekilmesi, genellikle C vitamini eksikliği, D vitamini eksikliği veya folik asit eksikliği gibi vitamin eksikliklerinden kaynaklanabilir. Bu eksiklikler diş eti sağlığını etkileyebilir ve çekilmeye neden olabilir. Diş hekiminiz, eksiklik durumunda uygun tedavi ve takviyeleri önerebilir.

Diş eti çekilmesi genellikle ağrıya neden olmaz, çünkü çekilen bölge sinirsizdir. Ancak, diş eti çekilmesi hassasiyet, diş eti kanaması veya diş hassasiyeti gibi belirtilere yol açabilir. Bu durumlar rahatsızlık verebilir ve tedavi gerektirebilir. Diş hekiminiz, diş eti çekilmesi sorununuzu değerlendirerek size uygun tedavi seçeneklerini önerecektir.

Diş eti çekilmesi her yaşta görülebilir, ancak genellikle yaş ilerledikçe artma eğilimindedir. Mersin’deki diş hekimleri, çekilme riskinin artabileceği yaş aralıklarını belirlemek için hastaları değerlendirir. Diş eti çekilmesinin nedenleri arasında diş eti hastalıkları, aşırı diş fırçalama, sigara içme gibi faktörler bulunur. Erken tedavi ve düzenli kontroller önemlidir.

Mersin’de diş eti çekilmesi ameliyatının fiyatı, hastanın durumuna ve tedavi planına bağlı olarak değişir. Fiyatlar, diş eti çekilmesinin şiddeti ve ameliyatın karmaşıklığına göre belirlenir. Diş hekimleri, detaylı bir muayene sonrasında size uygun bir fiyat teklifi sunabilir. En doğru fiyat bilgisini almak için bir diş hekimiyle görüşmek önerilir.

BENZER İÇERİKLER
 • Diş Beyazlatma

  Diş beyazlatma işlemi, pek çok kişinin tercih ettiği ve hakkında bilgi edinmek istediği detaylardan biridir. Ağız ve diş sağlığı, hiçbir

 • 3D Çene ve Diş Tomografisi

  3D tomografi; ağız ve diş hastalıklarında, hekimlerin hastalığa tanı koymak ve öngörülen tedavinin belirlenmesi için başvurduğu radyolojik görüntüleme yöntemlerinden

 • Diş Eti Estetiği

  Periodontoloji Nedir? Periodontoloji, genel olarak diş etinde ve dişlerde meydana gelen hastalıklarla ilgilenen ana bilim dalı olarak bilinen, hem