ONLİNE RANDEVU AL
MAKE AN ONLINE APPOINTMENT

Porselen Lamina Dişler

Porselen lamina dişler, özel yapıştırma tekniği uygulanarak gerçekleştirilen, ön dişlerin renk, form ve pozisyonlarının değiştirilmesi amacıyla uygulanan kaplama çeşididir. Doğal diş görünüme yakın bir görünüme sahip olan bu teknik ile kişi hayalindeki estetik gülüşe çok kısa süre içerisinde kavuşur.

Estetik amaçlı uygulanan diş tedavileri arasında yer alan lamina diş uygulaması, kaliteli materyaller seçilerek titizlikle uygulanan bir tedavidir. Doğru bir şekilde yapıldığında mükemmel sonuç verir. Ancak yanlış yapılan porselen lamina dişlerin telafisinin son derece zor olduğu unutulmamalı, mutlaka bu alanda uzman bir diş hekimine başvurulmalıdır.

Porselen Lamina Dişler Nasıl Yapılır?

Diş hekiminize porselen lamina dişler yaptırmak için başvurduğunuzda ilk olarak gerekli fotoğraf çekimleri yapılır. İlk ölçüler alınır. Dişlerin 3D tasarımı gerçekleştirilir.  Daha sonra ikinci bir randevu verilir. İkinci seansta, 3D tasarım kişinin ağzına uygulanır. İşlem sonucu, henüz tamamlanmadan kişiye gösterilebilir. İkinci seansta uzun ve detaylı bir süre ayrılarak sorunsuz bir şekilde yapımın tamamlanması sağlanır. Prova seansında düzeltmeler yapılması gerekildiği görülürse başka bir randevu daha gerekebilir. Yapıştırma seansı, porselen lamina dişlerin yapımı için en önemli aşamadır. Bu seans sonrasında kontrol için diş hekiminizi tekrar ziyaret etmeniz gerekir.

Porselen Lamina Dişler Kimlere Uygulanır?

 • Diş renginden memnun olmayan, dişlerinde renklenmeler olan kişilere,
 • Ayrık dişlerin birleştirilmesini isteyen kişilere,
 • Kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonu için,
 • Ön dişlerde bulunan kırık veya eski dolguların değiştirilmesinde,
 • Çarpışık veya eğri dişlerin düzeltilmesi için porselen lamina dişler yapılır.

Daha önce porselen kuron yaptırmamış ve diş eksikliği bulunmayan herkese yapılması mümkündür. Dişeti sağlığı ile ilgili şikayetleri olan kişilere, öncelikle diş eti tedavisi yapılır, daha sonra lamine kaplama işlemi gerçekleştirilir.

Porselen Lamina Diş Kimlere Uygulanamaz?

Porselen lamina diş uygulaması, bazı durumlarda uygulanamaz. Çene bozukluğu olan kişilere ve ileri derecede diş eti çekilmesi olan kişilere lamina diş uygulaması yapılması mümkün değildir. Aynı zamanda tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıkları olan kişilere de bu uygulama yapılmaz.

Porselen Lamina Dişlerin Ömrü Ne Kadar?

İyi bir ağız bakımı ile porselen lamina dişler 15 – 20 yıla kadar rahat bir şekilde kullanılır. Üstün özelliklere sahip porselen malzeme kullanılarak yapılır. Lekelenmeye, aşınmaya dirençli olması da sağladığı en önemli avantajdır. Lamina diş uygulaması sonrasında ağız bakımına çok özen gösterilmeli, sert gıdaların ısırılmasından kaçınılmalı, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklar terk edilmelidir.

Dişler Hiç Kesilmeden Porselen Lamina Dişler Yapılır Mı?

Porselen lamina dişler uygulaması için öncesinde dişlerde restorasyon gerçekleştirilir. Son yıllarda kullanılan teknoloji prepless laminate ile dişler kesilmeden de lamina diş yapımı mümkündür. Ancak bu durum için dişlerin durumunun uygun olması gerekir.

Lamina Diş Sonrasında Isırarak Yemek Yenir Mi?

Sert gıdaların ısırılması, porselen lamina dişlere zarar verir. Ancak üstün teknoloji yapıştırma sistemleri ile lamina dişler uygulanır. Yapıştırma işleminde hata yapılmamış, üstün kalitede lamina malzeme tercih edilmiş ise aynı doğal diş gibi hissedilir ve her türlü ısırma yapılabilir. Bunun dışında doğal dişleri de kırabilecek sert kabuklu gıdaları ısırmaktan ve diş ile koparmaktan sakınmak gerekir.

Porselen Lamina Diş Düşer Mi?

Uzman diş hekimleri tarafından, porselen lamina dişler büyük bir titizlik ile gerçekleştirilir. Doğru teknik ile uygulandığı sürece lamina dişlerin düşme ihtimali yoktur. Hastalar, uygulama sonrasında lamina dişlerini de diğer doğal dişleri gibi rahatlıkla kullanabilir. Kötü yapılmış lamina diş tedavisinde düşme vb. şikayetler ortaya çıkabilir.

BENZER İÇERİKLER
 • 3D Çene ve Diş Tomografisi

  3D tomografi; ağız ve diş hastalıklarında, hekimlerin hastalığa tanı koymak ve öngörülen tedavinin belirlenmesi için başvurduğu radyolojik görüntüleme yöntemlerinden

 • Diş Eti Kanaması

  Diş eti, dişler ve kemikler arasındaki boşlukları doldurur. Diş etlerinin kenarları bıçak sırtı şeklindedir bu tasarım yiyecek artıkların geçişini

 • Ortoknatik Çene Cerrahisi

  Ortognatik Cerrahi (çene ameliyatı, çene cerrahisi), ciddi çene problemlerinde, çenelerin birbiri ile uyum sorunları ortaya çıktığında, dişlerin doğru bir