ONLİNE RANDEVU AL
MAKE AN ONLINE APPOINTMENT

Zirkonyum Dişler

Zirkonyum dişler, doğal bir görünüme sahip olduğundan dolayı tercih edilir. O kadar doğal bir görünüme sahiptir ki, başarılı bir tedavi sonucunda ortaya çıkan zirkonyum dişlerin gerçek dişlerden ayrımını yapmak neredeyse imkansızdır. Yıllar içerisinde rengini, şeklini ve sağlığını kaybetmiş dişleri iyileştirmek için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Popüler bir seramik kaplama yöntemi olarak da ön plana çıkan bu tedavi, dayanaklı olması, uygulamasının oldukça kolay olması, uzun ömürlü bir kullanım imkanı sunmasından dolayı da tercih edilir.

Zirkonyum Dişlerin Avantajları Neler?

 • Güçlü bir yapıya sahip olan zirkonyum dişler son derece dayanıklıdır. Porselen dişlere göre daha sağlamdır. Çiğneme, ısırma gibi hareketlere karşı üst düzey dayanıklılık gösterir.
 • Yüksek ısıya dirençlidir, bu nedenle dişlerde hassasiyet şikayeti oluşturmaz.
 • Asit geçirmez bir malzeme olmasından dolayı temizliği kolaydır. Bütün kaplama çeşitlerinden daha uzun süre dayanır.
 • Biyouyumlu bir yapıya sahip olmasından dolayı, alerjiye sebep olma ihtimali çok düşüktür.
 • Asgari düzeyde hazırlık gerektirir, bu nedenle yüksek oranda kendi dişiniz korunur. Çıkarılması gereken durumlarda bu özelliği avantaj sağlar.
 • Doğal diş minesine çok benzeyen beyaz porselenden yapıldığından dolayı siyah çizgilerin oluşması problemi görülmez.
 • Diş etinde koyulaşma problemi, zirkonyum dişler ile yapılan kaplamada ortaya çıkmaz.

Zirkonyum Dişler Nasıl Yapılır?

Zirkonyum dişler, bir çeşit kaplama diş tedavisidir. Süreç, iki aşamadan oluşur. İlk aşama hazırlık aşamasıdır. İlk aşamada diş hekimi, dişlerinizin genel durumunu değerlendirir ve ölçüleri alır. Hasar görmüş dişleriniz hakkında diş hekimiz size detaylı bilgi verir.

Diş şekillendirilmeden önce diş şekillendirilir. Lokal anestezi uygulamasının ardından diş asgari düzeyde tıraşlanır. Bu uygulama ile zirkonyum kaplamanın dişe hatasız bir şekilde oturması sağlanır. Dijital ağız içi tarayıcı ile ölçüler alınır. Diş protez laboratuvarına transfer edilir.

İkinci aşamada ise dişlerin yerine takılır. Zirkonyum dişler ile kendi doğal dişinizin arasına tutuculuğu artırmak için dişe özel bir madde uygulanır. Pütürlü hale getirilen diş yüzeyine zirkonyum dişler oturtulur. Son görünüm verilir, gerekli kontroller hekiminiz tarafından gerçekleştirilerek tedavi tamamlanır.

Zirkonyum Dişlerin Bakımı Nasıl Olmalı?

Zirkonyum dişler yapım aşamasından sonra düzenli ve doğru bir şekilde bakım yapılması son derece önemlidir. Böylece zirkonyum dişlerin daha uzun süre sağlıklı bir şekilde kullanılması sağlanır.

 1. Her yemekten ve yatmadan önce dişlerinizi, özellikle diş eti seviyenizi fırçalayın.
 2. Günde en az bir kere diş ipi kullanın.
 3. Yatmadan önce ağız bakım suyu ile ağzınızı çalkalayın.
 4. Yılda iki kez diş hekiminizi ziyaret ederek gerekli temizliği yaptırmayı ihmal etmeyin.

Zirkonyum Kaplama Esnasında Acı Hissedilir Mi?

Zirkonyum dişler uygulanmadan önce tüm dişler, anestezi yöntemi ile uyuşturulur. Gerekli restorasyon işlemleri, anestezi altında yapıldığından hasta herhangi bir acı veya ağrı hissetmez. Zirkonyum dişler, yerleştirilene kadar geçici kaplamalar ile hastanın hayat konforu sağlanır.

Zirkonyum Dişlerde Renk Değişikliği Olur Mu?

Zirkonyum dişlerde zaman içerisinde renklenme görülmez. 6 ayda bir düzenli diş hekimi temizliği yapılması, günlük ağız ve diş bakımına özen gösterildiği sürece uzun yıllar boyunca kullanıma uygun bir kaplama türüdür. Rutin kullanım esnasında bir renklenme, kırılma, düşme şikayeti meydana gelmez. Ancak şiddetli bir travma, kaza gibi durumlarda zirkonyum dişler de zarar görebilir.

Zirkonyum Diş Fiyatları

Zirkonyum diş tedavisi, kişiye özel şekilde tasarlanan tedaviler arasında yer alır. Kaç dişe uygulanacağı, dişlerde ve diş etlerinde hangi tedavilerin kaplama yapılmadan önce uygulanması gerektiği gibi birçok konuya bağlı olarak zirkonyum kaplama fiyatları değişkenlik gösterir.

BENZER İÇERİKLER