ONLİNE RANDEVU AL
MAKE AN ONLINE APPOINTMENT

Çocuk Diş Doktoruyla İlk Muayene

Pedodontistle yani çocuk diş doktoruyla ilk muayene bebeğin ağzında ilk dişlerin çıkması ile birlikte gerçekleşir. Doğru, ebeveynin ve çocuğun ayrı ayrı anlaşabildiği bir çocuk diş hekimi tercihi; kontrol ve tedavilerde istikrar oldukça önemlidir. Bu sebeple çocuk diş doktorunun alanında uzman olması, hasta bebek ya da çocuk ile doğru bir iletişim kurması, çocuğun doktoruna güvenmesi çok önemlidir. Çocuk diş doktoruyla ilk muayene gelecek ağız ve diş sağlığını, kontrollerini ve tedavisini de etkileyeceği hatta şekillendireceği için bu aşamada hassas davranmak büyük önem taşır.

Çocuğun ilk diş doktoru muayenesinde asıl amaç çocuğun diş doktoru ile tanışmasıdır. Diş hekimini, dişçi koltuğunu, muayene yapılacak alanı, kliniği ya da hastaneyi, kullanılacak aletleri, etrafı görür ve tanır. Çocukla doğrudan iletişim kuran diş hiş hekimi ilk muayene esnasında etrafta bulunan her şeyi, çocuğun sorduğu sormadığı tüm nesneleri çocuğa kahramanlaştırarak tanıtır, anlatır. Böyle çocuk diş doktoruyla ilk muayene itibariyle ilerleyen yaşlarında da çocuk dişçiden korkmaz, tedavileri hangi yaşta olursa olsun kolayca kabul eder ve tüm bu süreç onun için konforlu, keyifli bir hâle gelir.

Çocuk Diş Doktoruyla İlk Muayene Nasıl Gerçekleşir?

 • Çocuk diş doktoru, ebeveyne çocuğunun ya da bebeğinin ağız ve diş sağlığının nasıl sağlayacağı anlatır.
 • Çocuklar ve ek gıdaya geçen bebekler için beslenme önerileri paylaşılır.
 • Bebek yaştan başlayarak çocukluk dönemini takip eden süreçte ebeveynlerin çocuklarına ağız ve diş sağlığı için kazandırması gereken alışkanlıklar anlatılır.
 • Dişlerin sağlıklı bir şekilde sıralanıp sıralanmadığı, çeneler arası problem olup olmadığı ve çürük kontrolleri yapılır.

Çocuk Diş Doktoruyla İlk Muayene Nasıl Bir Ortamda Gerçekleşir?

Çocuk diş hekimi odaları, elbette, alışılagelmiş diş hekimi odalarından farklıdır. Çocukların sevebileceği çizgi film karakterlerinin oyuncakları, çizimleri, posterleri, kimi zaman çizgi filmlerin açık olduğu mini televizyon ekranları, renkli, eğlenceli kısacası çocukların dikkatini çekebilecek, onları neşelendirebilecek bir ambiyansta hazırlanmıştır. Bu ambiyansa sahip odalarda çocuk diş doktoruyla ilk muayene konforlu geçer ve çocuk için bu rutin kontroller keyifli hale dönüşür.

Çocuk Diş Doktoruyla İlk Muayene Sonrasında Neler Yapılmalı?

Çocuk diş doktoruyla ilk muayene sonrasında doktorun tavsiyelerini evde uygulamak oldukça önemlidir. Evde sık sık muayene sürecini konuşarak, tavsiyeleri hatırlatarak ve alışkanlık kazanması gereken ağız ve diş sağlığı bakımlarını gerçekleştirerek çocuğu motive etmek gerekir.

Devam eden süreçte ise 6 aylık periyotlarla çocuk diş doktoru ziyaret edilmeli ve kontroller rutin hale getirilmelidir. Yılda 2 kez yapılacak çocuk diş hekimi muayeneleri ile hem çocuğun ilerleyen yaşlardaki ağız ve diş sağlığı güvence altına alınır hem de çocuğa oldukça sağlıklı bir alışkanlık kazandırılması sağlanır.

Çocuk Diş Doktoruyla İlk Muayene Nasıl Keyifli Hale Getirilir?

Çocuk diş doktoruyla ilk muayene, çocuk ortamı sevmesi, doktorun çocukla kuracağı sağlıklı iletişim ile keyifli hale getirilir. Çocuk muayene götürülmeden önce her şey anlatılmalı, tüm soruları cevaplanmalıdır. Ardından konuyu eğlenceli hale getirmek için bir oyuncağı, sevdiği bir nesne hatta varsa doktor aletleri oyuncaklarını yanında götürmesine izin verilmelidir.

Aslında çocuk diş doktoruyla ilk muayene öncesinde çocuğu sakinleştirme, bu durumu normal hale getirmek ve bu fikre ısındırmak ebeveynin görevidir. Bu ve benzeri yaklaşımlarla çocuk keyifli bir biçimde ikna edilirken çocuk diş doktoruyla ilk muayene de konforlu ve sağlıklı geçecektir. Bu süreçte çocuklarla iletişim kurma yetisi yüksek hekimler tercih edilmelidir. Çocuk, hekim tarafından sadece fiziksel değil, psikolojik açıdan da desteklenmelidir.

BENZER İÇERİKLER
 • mersin kanal tedavisi

  Diş kanal tedavisi sürecinde diş ve çevresi enfeksiyondan arındırılır. Bu sırada ise hem diş hem de çevresi lokal anestezi ile

 • Diş Eti Çekilmesi

  Endodonti Nedir? Endodonti, dentin ve pulpa dokularında meydana gelen hastalıklar ve bu hastalıkların tedavi süreçlerini gerçekleştiren diş hekimliği dalına denmektedir.

 • 20 Yaş Dişleri

  20 yaş dişleri; çene yapısına, kişinin kemik sağlığına, beslenme biçimine, aile geçmişine ve yaşam koşullarına bağlı olarak 20 yaşında