ONLİNE RANDEVU AL
MAKE AN ONLINE APPOINTMENT

Tam Diş Protezleri

Dişsizlik kişilerin yemek yemelerini, konuşmalarını, dişlere desteklik sağlayan çene kemiklerini ve diş eti sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Ayrıca estetik olarak oluşan kötü görüntü nedeniyle diş eksikliğine sahip insanların özgüvenleri de bir o kadar etkileniyor. Diş hekimliğindeki gelişmelerle birlikte ağız içi protezlerin uygulanmasıyla ve günden güne geliştirilmeleriyle bu problemler etkili bir şekilde çözülebiliyor.

Tam Diş Protezleri Nedir, Kimlere Yapılır?

Tam diş protezleri alt, üst ya da ikisinde beraber hiçbir dişi olmayan kişilerle uygulanan protez türüdür. Tam dişsizlikten kaynaklı problemlerin önüne geçilmesi amacıyla yapılan protezler, çeşitli materyaller ve uygulama teknikleriyle geçmişten günümüze büyük bir yol kat etmiştir.

İmplant Mı Tam Protez Mi?

Tam dişsiz hastalarda total (tam) protez uygulamasının yanı sıra implant planlaması da yapılabiliyor. Elbette her hastada implant uygulanamıyor. İmplant için yeterli kemik düzeyinin olması ve hastaların sistemik durumlarının tedaviyi kaldırabilecek düzeyde olması gerekiyor. İmplant işlemi, tam protezlere oranla daha uzun bir dönemi kapsıyor ve daha pahalı bir uygulama. Ayrıca cerrahi prosedürleri de beraberinde getiriyor. Ancak ağızda sabit yer almaları tam protezlere oranla avantaj sağlıyor. En iyi seçim gerekli klinik muayenenin ardından hekimin vereceği bilgilere göre yapılabiliyor.

Tam Diş Protezleri Yemek Yerken Rahat Mı?

Tam diş protezleri, ağızda kemik ve yumuşak dokudan destek alıyor. Elbette gerçek dişlerin yerini tutmuyor ancak doğru teknikle ve doğru malzemeden yapılmış tam diş protezleri ile yemek yerken konfor düzeyi maksimum seviyeye çıkartılabiliyor.

Yemek yeme sırasında total protez kullanan hastaların çok büyük lokmalardansa küçük lokmaları tercih etmeleri gerekiyor. Çiğneme tek taraflı değil lokmalar 2 eşit parçaya bölünerek çift taraflı yapılmalı. Böylece yemek yeme esnasında protezin oynaması engellenmiş oluyor. Protezlerin tutuculuğu dişlerin eskiden yer aldığı alveol kemiğinin durumuna göre de farklılık gösteriyor. Tutuculuğun arttırılması için çeşitli protez yapıştırıcıları kullanılabiliyor.

Tam Diş Protezlerinin Temizliği ve Bakımı

Tam protezlerin su ve sabun ile yemeklerden sonra yıkanmaları gerekiyor. Yapıldıkları materyallerde aşınma olmaması açısından diş macunu ile fırçalama yapılması yasak. Geceleri uyumadan önce protezler yıkanmalı ve su dolu bir kap içerisinde bekletilmeliler. Gece boyunca azalan tükürük salgısı nedeniyle ağızda bırakılan protezlerde bakteriler üreyebiliyor ve kötü kokuya, çevre dokularda hasarlara neden olabiliyorlar.

Tam Diş Protez Vuruğu

Tam protezler yumuşak dokulardan ve kemikten destek aldığı için özellikle ilk yapıldıkları zaman çevre dokularda baskıya bağlı olarak protez vurukları oluşabiliyor. Protez yapıldıktan sonra vursa da tam dişsiz kişiler doktorlarının önerdikleri süre boyunca protezlerini çıkarmamalılar ve ardından kliniğe kontrole gelmeliler. Böylece vuruk yapan kısımlar tespit edilerek bu bölgeler aşındırılıyor ve daha konforlu ve sağlıklı bir kullanıma zemin hazırlanıyor. Protez vurdukça kliniğe gelinmeli ve o bölümlerden aşındırılmalar yapılmalı.

Metal Kafesli Tam Diş Protezleri

Tam protezlerin sağlamlığını artırmak ve kırılmalarını önlemek için metal kafesler eklenebiliyor. Bu kafeslerin her hastada kullanılması gerekmiyor. Ancak bazı durumlarda ağız içi duruma bağlı olarak kullanımları avantaj sağlayabiliyor. Metalin ağırlığı protezde tutuculuk kaybına yol açacağından ufak da olsa dezavantaj yaratabiliyor.

Tam Diş Protez Alerji Yapar Mı?

Tam protezler genellikle akrilikten yapılıyorlar. Akrilik alerjisi olan kişilerde akrilikten yapılan protez kaidesinin ve dişlerin kullanımı kontendike (kullanıma uygun değil). Bu kişiler için farklı materyallerden yapılmış kaideler ve porselen dişler kullanılabiliyor.

Tam Diş Protezi Avantajları

 • Dişsizlikten dolayı oluşan konuşma bozukluklarını engeller.
 • Kişilerin yemek yiyebilmesine, besinleri çiğnemelerine olanak tanır.
 • Yaşlı görünümü ortadan kaldırır ve estetik görüntü kazandırır.
 • Dişsizlikten dolayı oluşan diş çevresindeki dokulardaki yıkımı durdurur ve bu dokuların devamlılığını sağlar.
 • Çeşitli renkte ve büyüklükte dişler kullanılabilir. Böylece istenilen görünüme kavuşma şansı doğar.
BENZER İÇERİKLER
 • Ortodonti Nedir? Ne İle İlgilenir?

  Diş sorunları yaşayan kişiler sıklıkla ortodonti nedir, ne ile ilgilenir ya da tedavi süreçleri nasıldır gibi soruları sorarlar. Kısaca açıklamak

 • mersin diş fırçalama

  Ağız ve diş sağlığı her zaman önem taşıyan bir konudur. Ancak insanların büyük bir kısmı bu duruma gereken değeri

 • Spor Diş Hekimliği

  Sporcular darbelere sıklıkla maruz kalıyorlar. Darbeye maruz kalma oranı yapılan sporun türüne göre değişiyor. Sporcuların çeneleri ve dişleri darbelerden