ONLİNE RANDEVU AL
MAKE AN ONLINE APPOINTMENT

Dijital Gülüş Tasarımı

Dijital gülüş tasarımı, teknolojik gelişmelerin diş hekimleri tarafından diş tedavilerinde aktif bir şekilde kullanılmaya başlaması ile birlikte popüler bir hale geldi. Dijital imkanlardan faydalanılarak tasarlanan kişiye özel gülüş tasarımları da dijital gülüş tasarımı adı ile bilinir. Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de hem kadınlar hem erkekler tarafından büyük ilgi gören gülüş tasarımı, kişinin diş yapısı ve yüz hatlarına uyumlu şekilde uygulanır.

Dijital yazılımlar sayesinde kişinin diş yapısı, diş etleri, yüz şekli, mimikleri, yaşı, cinsiyeti göz önünde bulundurularak bir gülüş tasarımı yapılır. Bu tedavi şeklindeki amaç, kişinin yüz hatlarına, ağız ve dudak şekline estetik açıdan en uygun gülüş tasarımını uygulamaktır. Hasta odaklı bir tedavi süreci takip edilir.

Dijital gülüş tasarımı tedavisi genellikle 2 seansta tamamlanan bir tedavidir. Ancak kişinin ihtiyaç ve beklentilerine göre 3 seans sürebilir. İlk seansta diş hekimi tarafından kişiye detaylı bir ağız ve diş muayenesi gerçekleştirilir. Kişinin beklentileri öğrenilir. Tasarım programında bu doğrultuda bir taslak oluşturulur. Diğer seanslarda uygulamaya geçilerek kişinin hayalinde kusursuz gülüşe kavuşması sağlanır.

Dijital Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

İlk randevu, dijital gülüş tasarımı için tanışma aşaması olarak kabul edilir.

 • 3D ağız içi yazıcı ile ölçüler alınır.
 • Özel stüdyoda kişinin farklı açılardan fotoğrafları çekilir.
 • Daha önceden gerçekleştirilen vaka örnekleri incelenir.
 • Özel yazılımda gülüş tasarımı yapılır.

İkinci seansta diş hekimi tarafından ilk seansta karar verilen uygulamalar yapılmaya başlanır.

 • Kişinin mevcut diş ve diş eti tedavileri yapılır.
 • Dişlerin dijital ölçüsü alınır.
 • Kişiden dijital gülüş tasarımının son şekline ilişkin onay alınır ve gerekli görülürse düzenlemeler gerçekleşir.

Neden Dijital Gülüş Tasarımı Yaptırmalısınız?

Dijital gülüş tasarımı tedavisinin kişiye sağladığı en büyük avantaj, uygulama öncesinde kişinin uygulama sonucunda nasıl bir sonuç elde edeceğini dijital ortamda görebilmesidir. Böylece kötü sürprizler ile karşılaşmanın önüne geçilir. Kişi, tedaviye başlamadan gülüş tasarımı açısından nasıl bir görünüme kavuşacağını net bir şekilde bilir. Hasta memnuniyeti garantili bir tedavi olmasından dolayı çoğu kişi tarafından öncelikli olarak tercih edilir.

Bütüncül ve multidisipliner bir tedavi biçimi olmasından dolayı hastanın sadece estetik bir gülüşe sahip olması değil, ağız sağlığını korumayı da hedefleyen bir tedavi şeklidir. İmplant tedavisi, ortodontik tedavi, protez diş uygulamaları, diş eti tedavileri de bir arada uygulanır. Böylece diş hekimi desteğinde en sağlıklı ve en güzel gülüşe sahip olma fırsatı sunulur.

Dijital Gülüş Tasarımının Hazırlanması Kaç Gün Sürer?

Dijital gülüş tasarımı ortalama 3 ile 5 gün içerisinde hazırlanır. Alınan ölçüler üzerinde dijital tasarım modele dönüştürülerek test edilmesi ve kişiye sunulması için ikinci bir randevu verilir.

Dijital Gülüş Tasarımı Prova Süreci

Hazırlanan model üzerinden silikon bir kalıp dişlerinizin üzerine yerleştirilir. Hekim yönlendirmesi ile kişi ayna karşısında ve kamera kaydı ile modeli inceler. Silikon kalıp ağızdan çıkarılır. Ancak dişlerin bir veya birkaçının olmaması, bazı dişlerin olması gereken pozisyondan ön veya arkada olması, provanın sağlıklı bir şekilde ilerlemesini engeller. Bu nedenle diş hekimi tarafından bu gibi durumlar da göz önünde bulundurularak bir prova tarihi belirlenir.

Dijital Gülüş Tasarımı Üzerinde Değişiklik Yapılır Mı?

Dijital gülüş tasarımı tedavisinde hedef, hastanın kendisini en iyi hissedeceği görünüme kavuşmasıdır. Bu nedenle dijital ortamda tasarlama esnasında sizi rahatsız eden, gözünüze hoş görünmeyen noktaları belirtmeniz halinde diş hekiminiz gerekli değişiklikleri yüz hatlarınıza, dudak ve diş eti yapınıza en uygun şekilde değiştirecektir.

BENZER İÇERİKLER
 • Diş Eti Estetiği

  Periodontoloji Nedir? Periodontoloji, genel olarak diş etinde ve dişlerde meydana gelen hastalıklarla ilgilenen ana bilim dalı olarak bilinen, hem

 • Kancalı Diş Protezleri

  Kancalı diş protezleri, bir diğer ismiyle parsiyel (bölümlü) hareketli protezler sabit protetik tedavinin yapılamadığı kişilere yapılan diş protezi türüdür.

 • Kanal Tedavisi

  Dişlerin içerisinde pulpa dokusu bulunuyor. Bu doku dişi besleyen damarları ve değişimleri algılayan sinirleri bulunduruyor. Pulpa dokusunun etkilenmesi ve