ONLİNE RANDEVU AL
MAKE AN ONLINE APPOINTMENT

Diş Kristali

Diş ipi nedir sorusuna; diş ipi, ağzın hijyeni için kesinlikle kullanılması gereken son derece önemli bir üründür. Ağız temizliği için dişleri düzenli şekilde fırçalamak, tek başına ne yazık ki yeterli bir yöntem değildir. Bunun nedeni de fırçanın ağzın içindeki hem ince hem de ayrıntı bölümlere iyi biçimde ulaşamamasıdır. Geriye kalan bölümlerin hijyeni ise diş ipi ile sağlanabilir. Günlük minimum 1 ya da 2 defa diş ipi kullanımı tavsiye edilir. Bu sayede ağız ve diş sağlığı güvenli biçimde korunabilir. Böylece ilerleyen süreçte meydana gelebilecek olan diş eti hastalığı ve ağız sorunlarına karşı tedbir alınabilir.

Diş ipleri, dişlerin aralarını temizlemek amacıyla kullanılır. Günümüzde en önemli ağız ve diş bakımı araçları arasında yer alır. Diş fırçası ve ipi, beraber kullanıldığı zaman son derece etkili bir bakım rutini oluşturmak mümkün hale gelir. Çünkü dişlerin aralarına kaçan yiyecek kalıntıları, bazen fırçanın yetişebileceği noktada olmayabilir. Hem doğru hem de düzenli biçimde ip kullanmak, çürük oluşumunu önleme noktasında son derece önemli bir role sahiptir.

Diş İpi Nasıl Kullanılır? 

Diş ipi nasıl kullanılır sorusuna tek bir cevap vermek doğru olmaz. Çünkü diş iplerinin kullanımı kişilerin ağız yapılarına ve ürünlerin kullanım şekillerine göre farklılık gösterebilen bir işlemdir. Ancak genel ifade ile ürünlerin kullanım şekli birbirine benzer. Diş ipi kullanımı sırasında şu adımlar izlenebilir;

 • Ortalama 40 cm uzunluğuna sahip bir diş ipi, kullanıma hazır hale getirilmelidir.
 • İpin büyük bir kısmı iki elin işaret parmaklarına sarılır. 
 • Bu noktada ortalama 5 cm uzunluğuna sahip bir kısım açıkta bırakılmalıdır.
 • Diş ipleri parmakların arasında gergin bir şekilde tutulur. 
 • Ardından iki dişin arasına doğru nazik biçimde ittirilir.
 • İpin diş etlerinin çizgisini geçtiğinden emin olmak gerekir. 
 • Sonrasında dişlerin yan yüzeyleri iple nazik biçimde sıyrılır.
 • Aynı işlem, ipin temiz bölümleri kullanılarak tüm dişlere uygulanır.
 • Diş ipleri kullanılırken diş etlerine zarar verebilecek sert ya da hızlı hareketlerden kaçınmak, son derece önemlidir.

Ağız ve diş sağlığını koruma noktasında bu iplerin kullanımı son derece önemlidir. Ancak bunun yanı sıra dişlerin hem düzenli hem de günlük şekilde fırçalanması gerekir. Bu noktada ise hastalarımızın dişlerine uygun ve yüksek performanslı bir fırça tercih etmelerini öneririz. Fırçalama işleminin ardından ise ip kullanarak dişler için maksimum düzeyde bakım sağlanabilir. 

Kürdanlı Diş İpi Nasıl Kullanılır? 

Kürdanlı diş ipi, her zaman yoğun rağbet gören seçenekler arasında yer alır. Diş ipi kürdanlı seçeneği, pratik deneyim sunmasından dolayı beğeni kazanır. Kürdan diş ipi seçeneklerinin kullanımı da son derece basittir. 

Kürdanlı diş ipi nasıl kullanılır diye merak edenlere, kullanımının oldukça pratik olduğunu söyleyebiliriz. Ürünleri plastik malzemeye sahip olan gövde kısımlarından tutmak gerekir. Sonrasında iki diş arasında kalan yiyecekleri diş etlerinin alt bölümlerine kadar inip bir yandan da hafif baskı uygulayıp kolayca biçimde temizlemek mümkündür. 

Köprü Altı Diş İpi Nasıl Kullanılır? 

Köprü altı ya da çatallı diş ipi seçeneğinin her yemek sonrasında kullanılması tavsiye edilir. Ancak bu ürünlerin kullanımı biraz zordur. Bu nedenle gün aşırı kullanılması da uygundur. 

Köprü altı diş ipi nasıl kullanılır sorusuna kısaca şu şekilde cevap verebiliriz. Kullanım sırasında ilk olarak ürünler paketten çıkarılır. Sonrasında iki uç kısmında yer alan misina uçlarından biri tutulur. Ardından bu uç, köprü ya da kaplama altından geçirilir. Bu sayede diğer taraftan çıkması sağlanır. Sonra ise ipin orta kısmında yer alan yumuşak bölüm köprü ya da kaplamanın tam altına gelecek biçimde ileri geri ve sağ sol yapılıp ideal temizlik sağlanır. Bu işleme tüm köprü ve kaplamalarda güvenle devam edilebilir. Bu seçenekler, en iyi diş ipi alternatifleri arasında kendine yer bulur. 

Mumlu Diş İpi Nasıl Kullanılır? 

Mumlu diş ipi de son dönemlere rağbet gören seçeneklerden biri olarak ön plana çıkar. Diş ipi çeşitleri arasında kendine yer bulan mumlu seçenekler, balmumlu ve normal mumlu şeklinde iki farklı alternatif sunar. Balmumlu ya da mumlu diş ipi nasıl kullanılır sorusuna bu iplerin kullanımının son derece basit ve pratik olduğunu söyleyebiliriz.

Balmumlu diş ipleri, etkin kullanımı ile dikkat çeker. Bu ürünler; dişlerin birbirine yakın olması durumunda büyük avantaj sağlar. Özellikle diş aralarının temizliği yapılırken ulaşılması son derece zor yerlere dahi pratik biçimde sığan tipte bir ip seçeneğidir. Bu seçenek sayesinde ağız ve diş bakımını doğru biçimde yapmak mümkün hale gelir. 

Klasik mumlu diş ipi çeşidi ise hafif oranda mum kaplamasına sahiptir. Diğer özellikleri itibarıyla standart seçenekler ile aynı kullanım şeklini barındırır. Bu ürünler de ağız ve diş sağlığı konusunda büyük fayda sağlar. 

Yanlış Diş İpi Kullanımı

İyi bir ağız ve diş bakımı yapıp çürüklerden korunabilmek adına mutlaka ip kullanımı gerekir. Ancak bu ipler, doğru şekilde kullanılmadığı zaman dişlere ve diş etlerine zarar verebilir. Doğru kullanım ile diş beyazlatma gibi avantajlar da ortaya çıkar. Fakat yanlış diş ipi kullanımı, diş etlerinde iltihapların meydana gelmesine ve etlerin çekilmesine sebep olabilir.

Özellikle ara yüzlerde meydana gelen çürüklerden başarılı biçimde korunmak amacıyla günde en az 1 kez dişlerin araları ip ile güzelce temizlenmelidir. İplerin yanlış şekilde kullanılması diş etlerine ciddi zararlar verebilir. İpler doğru ve olması gerektiği gibi kullanılmadığı zaman diş etlerini tahriş edebilir. Hatta kanamalara da sebep olabilir. Steril halde olmayan ipler ile diş temizliği yapılırsa etlerde iltihap meydana gelebilir.

Diş İpi Ne İşe Yarar? 

Diş ipi faydaları açısından öne çıkar. Diş ipi ne işe yarar sorusuna şu şekilde cavap verebiliriz. Diş fırçaları ağzın ön, arka ve çiğneme yüzeylerine kolayca erişebilir. Ancak diş aralarına her zaman rahat biçimde ulaşamayabilir. Bu nedenle ip kullanımı, ağız hijyeni bakımından son derece önemlidir.

Düzenli olarak ip kullanmak, dişlerin ara kısımlarında kalan ve kötü kokuya sebebiyet veren atıkların yok olmasını sağlar. Bu sayede ağız kokusunu önler. İp kullanımı, eğer farklı bir sebep söz konusu değilse dişlerin daha sağlıklı hale gelmesine katkı sağlar. Aynı zamanda diş eti kanamalarını da büyük oranda önler. 

İp kullanımı ile dişler daha ferah bir görünüme kavuşur. Bu sayede daha parlak ve beyaz gülüşlere sahip olmak mümkün hale gelir. Bu nedenle ağız bakım rutinine iplerin eklenmesi fayda sağlar. 

Diş İpi Ne Zaman Kullanılır? 

Diş ipi ne zaman kullanılır oldukça sık sorulan bir sorudur. Genel olarak dişleri fırçaladıktan sonra ip kullanılması idealdir. Dişlerinin arasına sık sık yemek sıkışan kişiler, eğer herhangi bir diş ya da diş eti problemi yaşamıyorsa her yemek sonrasında ip kullanabilir. Eğer ağızda ya da dişlerde herhangi bir problem varsa öncelikle diş hekimlerimiz ile görüşülmesi gerekir. Çünkü dişlerin arasına yemek sıkışması, çürükten dolayı olabilir.

Diş hekimlerimiz, ağız hijyeni iyi durumda olan ve diş yapısında sorun bulunmayan kişilere genellikle 2 ile 3 günde 1 kez şeklinde ip kullanımını tavsiye eder. Çünkü aşırı oranda ip kullanmak, özellikle diş etlerinin yapısı ince olan kişilerde çekilme gibi sorunlara sebebiyet verebilir. Bu nedenle ip kullanımı sırasında mutlaka hekimlerimizin tavsiyelerini göz önünde bulundurmak gerekir. 

Diş İpi Ne Sıklıkla Kullanılmalı? 

Diş sağlığının başarılı biçimde korunması için ip kullanımına ihtiyaç duyulur. Özellikle dişlerin uzun süre boyunca sağlıklı yapıda kalması için düzenli biçimde ip kullanımı tavsiye edilir. Diş ipi ne sıklıkla kullanılmalı sorusuna, mutlaka günde minimum bir defa kullanılmalıdır şeklinde cevap verilebilir. Haftada da en az yedi kez ip kullanılması tavsiye edilir. Kullanılacak ipin türüne göre dikkatli bir şekilde diş aralarına koyulup ileri geri ve sağ sol hareketleri yapılır.

İpler, genel olarak diş fırçalama işleminin öncesinde kullanılmalıdır. Çünkü diş aralarında kalan yiyecek artıklarına ve tıkalı olan bölgelere diş macunları rahat biçimde ulaşmayabilir. Bundan dolayı dişlerin ip kullanımı öncesinde daha temiz olmasına dikkat edilmesinde fayda vardır. Hekimlerimiz, ipi mutlaka diş fırçalama işleminden önce kullanılmasını tavsiye eder.

Diş İpi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Dişler için dizayn edilen ipleri kullanmak, özellikle başlama aşamasında hastalarımıza kendilerini tuhaf hissettirebilir. Ancak bırakmadan kullanıma devam edilmesi durumunda tıpkı diş fırçalamak kadar normal bir şey olduğunu görüp alışmak mümkündür. Diş iplerini kullanmak, ilk günden itibaren pek çok fayda sağlar. İp kullanımından sonra hastalarımızın dişleri ve diş etleri; önceki durumuna göre daha temiz olur. İpler, diş fırçalarının ulaşamadığı bölgelere dahi rahatlıkla ulaşır. Zaman içinde de nefesi tazeleyip diş etlerinin sağlıklı olmasına katkı sağlar.

İlk kez ip kullanımında, diş etleri kanayabilir. Bu duruma sıklıkla denk gelmek mümkündür. Kimi zaman bu kanama, diş eti rahatsızlıklarına sahip olunduğunun da habercisi halindedir. Birkaç gün içinde diş etleri bu duruma alışacağı ve daha sağlıklı hale geleceği için kanamalar da durur. Ancak bir süre geçmesine rağmen hala kanama devam ediyorsa mutlaka diş hekimlerimiz ile görüşülmesi gerekir. İp gibi diş aparatı kullanımı için herhangi bir başlama zamanı yoktur. Kaç yaşında olunduğu fark etmeksizin diş aralıklarının temizlenmesi; hem diş hem diş etlerine büyük ölçüde fayda sağlar. Diş ipi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler ya da ağız-diş sağlığına yönelik daha fazla bilgi edinmek isterseniz de uzmanlarımızı her zaman arayabilirsiniz.

Diş İpi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular 

Diş İpi Dişlerin Arasını Açar mı?

Dişler için üretilen iplerin kullanımı, diş aralarında açıklığa sebep olmaz. Bu materyaller, diş yapılarına uygun bir şekilde dizayn edilir. Böylece dişlerin yüzeylerinde aşınma gibi durumlara neden olmaz. Dolayısıyla da dişlerin aralarında açılma gibi durumların görülmesi söz konusu değildir.

Bir Diş İpi Kaç Kez Kullanılır?

Diş iplerinin tamamı tek kullanımlık şekilde dizayn edilir. Diş iplerinin yıkanıp tekrar kullanılması mümkün değildir. Bu durum, hiçbir şekilde yapılmaması gereken bir davranıştır. Dolayısıyla bir kez kullanıp atılması gerekir.

Çocuklar için Diş İpi Kullanılabilir mi?

Çocuklar için ip kullanımı süt dişleri tamamlandığı ve dişlerin birbirlerine temas etmesi başlandığını zaman yapılabilir. İp kullanarak, dişlerin arasında kalan yemek artıklarını temizleyip, plak ya da bakterilerin oluşumu engellenebilir. Bu sayede çocukların ağız ve diş sağlığı korunabilir.

Diş Teli Olanlar Diş İpini Kullanırken Zorluk Çeker mi?

Diş telleri varken diş ipi aparatı kullanmak, ilk etapta biraz zor gelebilir. Fakat biraz sabrederek süreci pratik hale getirmek mümkündür. Bu sayede kısa süre içinde ip kullanımı alanında profesyonel olma imkanı da vardır.

Diş İpi Nerelerde Satılır?

Diş iplerine pek çok yerden kolay bir şekilde ulaşım sağlamak mümkündür. Günümüzde hemen her eczanede bu ürünlerin satışı mevcuttur. Aynı zamanda bazı süper market çeşitlerinde de bu ürünlerin satışına denk gelmek mümkündür. Tüm bunların yanı sıra diş ipleri ve pek çok ağız bakım ürününe internet aracılığıyla da kolay biçimde ulaşım sağlama imkanı söz konusudur.

BENZER İÇERİKLER

 • mersin ortodonti

  Ortodonti, diş hekimliğinin bir dalıdır ve özellikle diş ve çene bozukluklarını teşhis, önleme ve tedavi etmeyle ilgilenir. Ortodontik tedaviler, genellikle

 • Dijital Gülüş Tasarımı

  Dijital gülüş tasarımı, teknolojik gelişmelerin diş hekimleri tarafından diş tedavilerinde aktif bir şekilde kullanılmaya başlaması ile birlikte popüler bir

 • antalyaş diş hastanesi (1)

  Antalya, Türkiye'nin en gözde tatil şehirlerinden biri olmanın yanı sıra, sağlık turizmi açısından da önemli bir merkezdir. Özellikle diş sağlığı